BIST 100 93.447 % -1,16
USD/TRY 4,7187 % -0,25
EUR/TRY 5,4785 % -0,30
Piyasalar
93.442
% -1,16
4,7186
% -0,25
5,4785
% -0,30
1,1605
% -0,04
19,12
0,15
1.281,94
% 0,23
74,11
% 0,91
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Akaryakıt sektörü vergiye ayar bekliyor

Akaryakıt üzerindeki vergi oranlarının yeniden ayarlanmasıyla ilgili kamunun çalışmalara başladığı belirtiliyor.

Akaryakıt sektörü vergiye ayar bekliyor
CEREN DİLEKÇİ 15 11 2017, 14:32

Akaryakıt sektörü temsilcileri, akaryakıttaki yüzde 18 oranındaki KDV'nin yüzde 1'e çekilerek aradaki farkın ÖTV'ye eklenmesine dönük çalışmalarının hükümetin ajansına girdiğini teyit ettiler.

Son zamlarla birlikte 1 litre mazotun litresi İstanbul Anadolu Yakası fiyatlarıyla tarihte ilk kez 5 lirayı aşıp benzin de 5,50 liranın üzerine çıkmıştı.

Akaryakıt üzerindeki vergi yükü yüzde 60'ı aşarken, akaryakıttan alınan KDV'nin oranı yüzde 18 seviyesinde bulunuyor. Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) PwC Türkiye ile hazırladığı “Akaryakıt Dağıtım Sektörünün Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi Raporu'na göre, Türkiye’nin geçen yılki ÖTV ve KDV gelirlerinin yüzde 26’sını oluşturduğu hesaplandı.

"HALKA ARTI YA DA EKSİ YANSIMASI OLMAYACAK, FİYAT AYNI KALACAK"

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, tekliflerinin değerlendirilmesine dönük bir çalışma olduğu haberini aldıklarını söyledi.

Akaryakıt üzerindeki yüzde 18 KDV'nin yüzde 1'e düşürülüp aradaki yüzde 17'lik farkın ÖTV'ye eklenmesi teklifini hükümete sunduklarını kaydeden Aktaş, "Halka artı ya da eksi yansıması olmayacak fiyat yine aynı kalacak ama kamu vergi tahsilatı yönünden 10-12 milyar TL artıya geçecek" diye konuştu.

Vergide yapılacak yeni hamleyle akaryakıtta vergi kaçırmanın önüne geçileceğini bildiren Aktaş, kamunun erken ve külliyan tahsilat denilen batıksız tahsilat yönünden de tasarrufu olacağını söyledi. 

 

Aktaş, ÖTV'nin indirilmesiyle ilgili kamunun bir çalışmasının bulunmadığını sözlerine ekledi.

Kadoil Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu da hükümetten taleplerinin KDV'nin düşürülmesine yönelik olduğunu teyit ederken bu hamleyle Türkiye'deki kayıtdışılıkla mücadele için önemli bir adım olduğunu belirtti. Kadoğlu, ÖTV indirimine kamunun bütçesinin izin vermediğinin altını çizdi

"YIL SONUNA KADAR AYARLAMALARIN YAPILMASINI BEKLİYORUZ"

Turkuaz Petrol ve Türkiye Petrolleri Çağdaş Demirağ, akaryakıttaki fiyat artışları nedeniyle Ekim ayı itibariyle tüketimde yüzde 2 oranında düşüş yaşandığını söyledi. 

 

Demirağ, "Tüketiciler gibi aynı zorlukları yaşıyoruz. İşletme sermayemiz her geçen gün artıyor ve risklerimiz bu oranda yükseliyor. Tüketim de doğru orantılı olarak düşmeye başladı. Bu da pazarı oldukça ciddi şekilde etkilemeyi sürdürüyor" diye konuştu.

Hükümetle sektör dernekleri ve sendikalar üzerinden görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Demirağ, yıl sonuna kadar bazı ayarlamaların yapılmasını beklediklerini belirtti.

"Oldukça ciddi vergi toplayan bir sektörüz" diyen Demirağ, "Cari açığı da göz önüne aldığınız zaman bundan biraz tasarruf etmek ülke ekonomisinde daha büyük etkilerle boğuşmaya yol açabilir. Yüzde 63-64 seviyesindeki KDV+ÖTV yükümlülüğünün yüzde 50 seviyesine çekilmesi durumunda tüketici de sektör de biraz daha fazla nefes alacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Sektörde satışların geçen yıla kıyasla yüzde 8 oranında artışla ilerlediğine değinen Demirağ, "Karlılıklar rekabetin verdiği etkilerle gün geçtikçe azalıyor. Kur artışıyla birlikte ürün fiyatlarındaki yükseliş kar marjlarını her geçen gün geriye çekiyor. Yılı geçen yıla oranla yüzde 9 oranında pazar artışıyla kapatacağımızı düşünüyorum" açıklamasında bulundu. 

Yukarı

Business HT×