BIST 100 93.003 % 0,74
USD/TRY 4,8220 % 0,27
EUR/TRY 5,6201 % 0,30
Piyasalar
93.003
% 0,74
4,8220
% 0,27
5,6201
% 0,30
1,1648
% 0,05
20,46
0,06
1.217,59
% -0,44
72,59
% 0,01
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İstanbul'dan Dünya'ya "İnsani Finans" çağrısı

Parayı, üretim ve yatırımla büyütmeyi amaçlayan, insani değerleri temel alan ‘İnsani Finans’ kavramı, İstanbul'da masaya yatırılacak

İstanbul'dan Dünya'ya "İnsani Finans" çağrısı
BUSINESSHT 30 10 2017, 11:52

Finans dünyası yeni bir kavramla tanışıyor: İnsani Finans... 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “Küresel Katılım Finans Zirvesi”nde (Global Participation Finance Summit - GPAS İSTANBUL) ilk kez masaya yatırılacak ‘insani finans’ kavramı, parayı faizle değil, üretimle, yatırımla büyütmeye dayanan bir finansal sistemi temel alıyor.

İnsani değerleri her şeyin üstünde tutan girişimci, yatırımcı ve profesyonelleri bir araya getirecek zirveye, 50 ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi, bin kurumsal katılımcı, 100 girişim sermayesi ve varlık fonunun yanı sıra 200’den fazla konuşmacı katılacak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) organizasyonunda, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurumu, Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

OXFORD VE HARVARD’DAN AKADEMİSYENLER GELİYOR

Organizasyon kapsamında düzenlenecek 75 farklı oturumda, sektör temsilcileri ve bürokratlarla birlikte, Oxford ve Harvard gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinde görev yapan çok sayıda akademisyen, insani finans sisteminin topluma ve insana sağlayacağı faydaları masaya yatıracak, bu kapsamda geliştirilebilecek finansal ürünleri ve bu ürünlerin altyapılarını tartışacak.

GPAS İstanbul, ‘İnsani Finans Panelleri’ ve ‘İnovasyon Oturumları’ ile farkındalık sağlamayı, ‘Business School’ ile insani finans dünyasını anlatmayı, ‘Fon ve Girişimci Görüşmeleri’ ile yeni yatırımları geliştirmeyi, ‘Devlet ve Endüstri Panelleri’ ile fikir paylaşımında bulunmayı, ‘Eğitim Programları’ ile insani finans bilincini artırmayı amaçlıyor.

İNSANİ FİNANS NEDİR? 

İslami ya da faizsiz bankacılık olarak sınırlandırılamayacak bir finansal sistemi, faize dayalı olmayan, kaynakları maksimum seviyede üretme ve yatırıma döndürmeye odaklı bir ekonomik felsefeyi tanımlıyor.

Nihai hedef olarak parayı artırmayı değil; paranın ve kazancın insanın mutluluğunu, sürdürülebilir refahını ve ekonominin üretim kapasitesini artırmayı odak alırken, üretmeden, istihdam yaratmadan, paradan para kazandırarak, büyümeye çalışan eski finans sisteminin (faize dayalı finans sisteminin) çıkmazlarına karşı, kar-zarar ortaklığına dayalı, paylaşımı esas alan, insani ve ahlaki temelli yatırım araçları ile sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefliyor.

İnsani finansta, bankacılıktan sigortacılığa, yatırım finansmanından, emeklilik fonlarına kadar finansal sistemin tüm paydaşları için paranın nasıl kazanıldığı ilk ve en önemli konu.

Yukarı

Business HT×