BIST 100 95.307 % 0,26
USD/TRY 4,7211 % 0,02
EUR/TRY 5,5103 % 0,51
Piyasalar
95.307
% 0,26
4,7211
% 0,02
5,5104
% 0,52
1,1667
% 0,54
19,30
-0,09
1.269,85
% 0,21
74,08
% 1,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Aston Martin'den yeni Vantage

Aston Martin, Vantage'in yeni modelini tanıttı

Aston Martin'den yeni Vantage
BUSINESSHT 13 03 2018, 14:22

İlki 66 yıl önce piyasaya sunulan Aston Martin Vantage serisinin en yeni üyesi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Safkan spor otomobil segmentinde Aston Martin kimliğinin en güçlü temsilcilerinden biri olarak gösterilen Vantage modelinin yeni serisi Aston Martin Türkiye distribütörü D&D Motorlu Araçlar güvencesiyle yaz aylarında Türkiye'de satışa sunulacak.

Vantage’ın tasarım konseptinin kilit noktası aerodinamik performansı. Ön tampon altı spoyleri otomobilin altına giren havayı yönlendiriyor. Tel sistemi, bünyesindeki kanallarla gerektiğinde soğuyan havayı yönlendiriyor, aynı zamanda arka difüzörü de temiz hava ile besliyor. Difüzörün tasarımı, alçak basınçlı havanın bulunduğu bir bölge yaratırken aynı zamanda arka tekerleklerde ortaya çıkan türbülansın otomobilin arkasından ve ortasından hava çıkışına sebep olmasını engelliyor.

Vantage’ın kalbi ise Aston Martin’in yeni güçlü 4 litrelik alaşım çift turbolu V8 motoru ile atıyor.Optimum ağırlık merkezi ve mükemmel yarı yarıya ağırlık dağılımı için şasede mümkün olduğunca alçak seviyeye ve arkaya yerleştirilen bu yüksek performanslı ve verimli motorun sağladığı güç, *245g/km CO2 salımına rağmen 6000 devirde 510PS, 2000-5000 devir arasında ise 685Nm seviyelerinde. Vantage 1530 kg boş ağırlığı ile güç-ağırlık ve tork-ağırlık oranlarında müthiş bir performansa sahip. Bu özellik, gaza basıldığında gözler önüne seriliyor. Ateşleme, egzoz ve motor yönetim sistemlerinde detaylı ayar yapma imkanı, Vantage’ı büyüleyici bir karaktere ve fon müziğine kavuşturuyor. Vantage, devasa gücünü ve torkunu arkaya monte edilmiş sekiz vitesli ZF otomatik şanzıman donanımı ile arka tekerleklere iletiyor. 0’dan 60mph’a 3,5 saniyede çıkabilen ve maksimum 195mph hıza ulaşabilen otomobil, Dinamik Stabilite Kontrolü ve Dinamik Tork İletimi gibi kapsamlı dahili elektronik sistemleriyle maksimum kontrol ve sürüş keyfi sağlıyor. Hıza göre kendiliğinden ayarlanan elektrikli direksiyon, kilitten kilide 2,4 tur yaparak yüksek tepki ile hassas ve kolay kontrolü en iyi şekilde bir araya getiriyor.

Öte yandan yeni Vantage ile Aston Martin’de ilk defa Elektronik Arka Diferansiyel (E-Diff) özelliği görülüyor. Otomobilin elektronik stabilite kontrol sistemine bağlı olan bu diferansiyel böylece otomobilin davranışını anlıyor ve verdiği doğru tepkiyle motorun gücünü ilgili tekerleğe aktarıyor. Geleneksel bir sınırlı kaymalı diferansiyelden farklı olarak, milisaniyeler içerisinde tam açık pozisyondan yüzde 100 kilitli pozisyona geçebiliyor.Daha yüksek hızlarda ise Elektronik Diferansiyelin hızı ve tepki hassasiyeti sayesinde sistem, otomobilin dinamik davranışını çok ince ayarlarla kontrol edebiliyor. Böylece otomobil düz çizgi stabilitesi ve viraj alma performansında çok daha derli toplu bir görüntü çizerek sürücüye otomobilin kabiliyetlerini keşfetme ve sonuna kadar keyfini çıkarma konusunda güven veriyor.

 

Aston Martin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Andy Palmer, “Yeni Vantage’ın Aston Martin tarihindeki en başarılı model olması, zaten her şeyi anlatıyor, üzerine söylenecek söz yok. Ailenin görkemine yakışır bir otomobil yaratmak, zorlu bir görev ve harika bir motivasyon kaynağı oldu. Ortaya çıkardığımız ürün beni inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Yeni Vantage hem görünümü hem de işleviyle kendisini en güçlü şekilde ifade ediyor. Heyecan verici performansı ve göz alıcı dinamizmi günlük kullanıma uygun bir pakette buluşturarak kullanıcıya sunuyor. Daha keskin görünümü ve çok daha dinamik hatları ile gerçek bir spor otomobil olan yeni Vantage, safkan Aston Martin tutkunlarının bugüne kadar beklediği otomobilin ta kendisi” diyerek yeni modelin detaylarını aktardı.

Yukarı

Business HT×