BIST 100 95.852 % 0,84
USD/TRY 4,6771 % -0,91
EUR/TRY 5,4534 % -0,52
Piyasalar
95.852
% 0,84
4,6771
% -0,91
5,4534
% -0,52
1,1651
% 0,41
19,18
-0,21
1.270,56
% 0,27
75,55
% 3,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hükümetten bankalara daha az kâr çağrısı

Hürriyet'n haberine göre, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltmasını ve kamu bankalarının orta direğe destek için daha az kâr etmeyi göze almasını beklediklerini söyledi

Hükümetten bankalara daha az kâr çağrısı
HÜRRİYET 31 12 2015, 09:02

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın şimdiye kadar uyguladığı tedbirlerin biraz dışına çıkmasını faiz koridorunu alt ve üst limitleri indirerek daraltmasını beklediğini belirtti.

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre, Kurtulmuş ayrıca bankaların da daha az kâr etmeyi göze alarak orta direği desteklemesini istedi.

Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile yaptığı sohbette Kurtulmuş, kamu bankalarının orta direği destekleyeceği bir dönemi ümit ettiklerini söyledi.

Kurtulmuş, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faizkararlarına rağmen özellikle KOBİ’ler için çok yüksek olan faizin belli bir noktaya gelebilmesini ümit ettiğini belirterek, önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz aralığı konusunda üst ve alt limitleri bir türlü daraltarak şimdiye kadar uyguladığı tedbirlerin biraz dışına çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Kurtulmuş, “Ayrıca kamu bankalarının da özellikle bazı fedakarlıkları göze alarak, yani daha az kâr etmeyi göze alarak orta direği destekleyeceği bir dönemi ümit ederiz bu da Türkiye ekonomisine can verir diye düşünüyorum” dedi. 

GEÇMİŞ 10 YIL GİBİ OLMAYACAK

Kurtulmuş, Mayıs'tan bu yana FED’in faiz artırmasına yönelik beklentinin ortaya çıkması ile yeni bir dönemi getirdiğini belirterek, “Bu çok açık bir şekilde geçtiğimiz 10 yıl içerisinde bol miktarda özellikle gelişmekte olan ülkelerin bulabildiği paranın kısılması anlamına geliyor. Türkiye gibi Rusya, Brezilya, Hindistan gibi ülke ekonomilerinin belki de zorlanacağı anlamına gelen bir durum. Ama Türkiye’nin bu süre içerisinde özellikle mayıstan bu yana mesela kapasite kullanım oranındaki göstergeler, birtakım makroekonomik göstergeler, Türkiye’nin büyüme rakamları, her ne kadar istediğimiz rakamda değilse de her ne kadar yüzde 5’ler seviyesinde değilse de, böyle bir büyüme rakamının olması Türkiye’yi bütün gelişmekte olan ekonomilerden pozitif yönde ayrıştıran bir tablo olarak duruyor. Ümit ederim ki ekonomideki yapısal dönüşüm adımları ile bu tabloyu kuvvetlendirme imkanımız olur” diye konuştu.

Gelecek dönemin geçmiş 10 yılda olduğu gibi kolay ve ucuz para bulma imkanının olmayacağını ifade eden Kurtulmuş, “Ama Türkiye ekonomisi pozitif yönde ayrışmaya devam eder. Buradaki hayati şey de bu dönüşüm paketlerinde ortaya koyduğumuz o faz değişikliğini gerçekleştirebilecek siyasi iradeyi sürdürmektir” diye konuştu. 

Yukarı

Business HT×