BIST 100 107.401 % -2,41
USD/TRY 4,0827 % 0,03
EUR/TRY 4,9742 % 0,18
Piyasalar
107.401
% -2,41
4,0827
% 0,03
4,9740
% 0,17
1,2172
% 0,09
14,27
0,00
1.323,01
% -0,01
74,31
% 0,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Cumhurbaşkanı Danışmanı Ertem: Yeni Türkiye hikayesinin kamu harcamasına ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı Danışmanı Ertem, yüksek büyüme ve rekabetçilik için bütçe açığı verilmesinin göze alınabileceğini söyleyerek yıllar içinde sağlanan kamu maliyesi disiplininde gevşeme olabileceği işareti verdi

Cumhurbaşkanı Danışmanı Ertem: Yeni Türkiye hikayesinin kamu harcamasına ihtiyacı var
SELCAN HACAOĞLU VE ONUR ANT - BLOOMBERG NEWS 24 12 2015, 06:27

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından Cemil Ertem, Türkiye'nin yeni bir hızlı büyüme dönemine geçmek için altyapı yatırımlarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

Bloomberg'le gerçekleştirdiği röportajda konuşan Ertem, Ak Parti döneminde kaydedilen bütçe fazlalarının Türkiye'nin kredibilitesini güçlendirmesine ve kamu borcunun milli gelire oranının yarı yarıya düşmesini sağlamasına rağmen; trenyolları, limanlar ve boru hatlarına yapılacak harcamaların ekonomiyi daha rekabetçi hale getirmek ve yabancı yatırımcı çekmek için gerekli olan "yeni bir Türkiye hikayesi" yaratma konusunda gerekli olacağını belirtti.

YAKLAŞIM DEĞİŞİMİ?

Ertem'in açıklamaları, küresel finans krizi ve gelişen piyasalardan sermaye çıkışları karşısında mali disiplini koruyarak ülkenin 2013 yılında yeniden yatırım yapılabilir statüsünü kazanmasını sağlayan yaklaşımdan uzaklaşmaya işaret ediyor.

Başdanışman, kamu bütçesi yönetiminde tek amacın fazla elde etmek olmasının "kusurlu" bir politika olduğunu ve Türkiye'nin "dışssalıklar" yaratabilmek için açık vermesi gerekiyor olabileceğini söyledi.

Ertem, "Bu altyapı projelerini gerçekleştirmeniz halinde önemli bütçe açıkları verebilirsiniz veya mali dengeniz bir süreliğine bozulabilir. Ancak orta vadede, bu dışsallıkları yarattığınızda sanayicileriniz küresel rekabet gücü kazanarak makroekonomik temellerin de toparlanmasına ve büyümenin hızlanmasına yardımcı olur" dedi.

MERKEZ BANKASI POLİTİKALARI

Ertem Merkez Bankası konusunda da açıklamalarda bulundu. Bazı Ak Parti yetkilileri Merkez Bankası'nı aşırı yüksek faizlerle büyümeyi engellemekle suçlamasına rağmen, Ertem eleştrilerin "ne faydalı ne de anlamlı" olduğunu söyledi.

Ancak, Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini mi, yoksa para arzı sağlayarak büyümeyi canlandırmak gibi adımları içeren parasal hedefini mi öncelikli tutmasının Türkiye'nin çıkarlarına daha iyi hizmet edeceğinin yetkililer tarafından tartışılabiliyor olması gerektiğini belirtti. 

Ertem, "Sermaye akımlarının sonsuz olduğu bir dünyada, Türkiye gibi serbest kurun olduğu açık bir ekonominin kur seviyesi olamaz; Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi ise üstü kapalı bir kur hedefi. Merkez Bankası'nın yapması gereken aynı zamanda iş gücü yaratmaya odaklanan ve hükümetin ekonomik hedeflerini destekleyen bir para politikası benimsemek" dedi.

Yukarı

Business HT×